niedziela, 28 sierpnia 2016

Baśniologiczna artystka miesiąca - Elenore Abbott

Pod koniec dziewiętnastego wieku szanse edukacyjne i zawodowe dla kobiet wzrosły, zwłaszcza w dziedzinie twórczości. Możemy mówić tu nawet o pewnym rozkwicie kobiecej sztuki, stąd to okres tak interesujący. Jako malarka, ilustratorka książek i projektantka Elenore Plaisted Abbott (1875 - 1935)  należała do grupy amerykańskich artystek, która wywarła silny wpływ na wyrównanie szans kobiet w tym fachu. Artystka zajmowała się ilustrowaniem baśni, powieści przygodowych, czasopism, ale przede wszystkim udzielała się w profesjonalnych stowarzyszeniach nastawionych na stworzenie przestrzeni na sztukę kobiet dla kobiet (razem z Jessie Wilcox Smith, Violet Oakley i Elizabeth Shippen Green). Sztukę kobiecą bardzo długo uważano za twórczość "gorszego sortu". Artystki zrzeszające się w grupach promujących ich twórczość wpływały nie tylko na zmianę tego poglądu, ale i na stworzenie nowego wizerunku kobiety emancypującej się. Zamiast kłaść nacisk na krzykliwe wyzwolenie, zwłaszcza seksualne, artystki skupiały się na swoich odbiorczyniach, którymi były zwykłe kobiety i starały się promować kobiecą wrażliwość, potrzeby estetyczne, dotąd często wypierane przez "sztukę mężczyzn" podejmującą wielkie tematy, oddaloną od codziennego życia. Pod koniec XIX wieku i na początku następnego stulecia większość abonentów większości ilustrowanych czasopism i periodyków stanowiły kobiety. Wydawcy zaczęli poszukiwać kobiecych redaktorek, aby spełniać potrzeby swoich czytelniczek. Początki prasy kobiecej, o czym dziś się już nie pamięta, bardzo mocno wiążą się z tym właśnie ilustratorskim ruchem.


8 komentarzy:

 1. Uwielbiam ilustracje z tego okresu <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Prześliczne ilustracje, szczególnie z syrenką, Kopciuszkiem, siostrą dwunastu braci i tą książniczką przy smoku - czy to odniesienie do jakiejś konkretnej basin?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znów niestety nie wchodzą mi podpisy ;) Tak, to konkretna baśń Grimmów - http://www.grimmstories.com/pl/grimm_basnie/bajka_o_dwoch_braciach Miłej lektury :)

   Usuń
 3. Pokłony. Mądra i piękna to za mało powiedziane, prowadzisz blog w sposób naprawdę ambitny, interesujący :) Trafiłam na niego przez komentarz o "Wichrowych Wzgórzach". Font co prawda utrudnia przyjemne czytanie, ale zaraz nadrobię kolejne posty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ah, bardzo dziękuję!
   Naprawdę font jest taki upiorny? Swego czasu robiłam tu ankietę dotyczącą wyboru i ten właśnie wygrał :)

   Usuń

Witam w mojej baśni!
Zostawiając komentarz, tworzysz to miejsce razem ze mną.
Ze względu na spam moderuję komentarze do starszych postów.