czwartek, 11 lutego 2016

Zaczarowany ogród pana Robinsona (artysta tygodnia)

Co powiecie na takie urocze ilustracje w środku lutego? Charles Robinson (1870-1937) był brytyjskim ilustratorem książek, zwłaszcza tych przeznaczonych dla młodego odbiorcy. Należał do klanu artystów (bracia Thomas Heath Robinson i William Heath Robinson), których prace czasami ciężko odróżnić (mogłam popełnić jakąś gafę czy dwie). Prace inspirowane secesją, sztuką Dalekiego Wschodu, o pięknej, wysublimowanej kolorystyce powstawały jako ilustracje do baśni i takich powieści, jak Tajemniczy ogród czy Alicja w Krainie Czarów.

Summer. Our Sentimental Garden, 1914


The Hemicycle. Our Sentimental Garden, 1914

Autumn. Our Sentimental Garden, 1914

Winter. Our Sentimental Garden, 1914

The Open Window  (E. Temple Thurston), 1915

The Secret Garden 

The Secret Garden

Cinderella

The Songs and Sonnets (William Shakespeare)

4 komentarze:

 1. Niesamowite, chciałoby się mieć takie na ścianie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Artysta był bardzo produktywny, więc książek z jego ilustracjami wydano całkiem sporo. Myślę, że można znaleźć ilustracje ze zdekompletowanych starych wydań, chociaż sama się jeszcze za nimi nie rozglądałam ;)

   Usuń
 2. Niesamowite są te ilustracje, szczególnie te do Tajemniczego ogrodu. Pewnie trochę przez sentyment jakim darzę tę książkę, a także przez oddanie stylistyki epoki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio niestety dałam się nabrać (w ciemno) na wydanie Tajemniczego ogrodu z ilustracjami Robinsona (wydawnictwa Vesper) - zasmucił mnie ogromnie fakt, że było tylko kilka czarno-białych w środku plus jedna w kolorze na okładce.

   Usuń

Witam w mojej baśni!
Zostawiając komentarz, tworzysz to miejsce razem ze mną.
Ze względu na spam moderuję komentarze do starszych postów.