wtorek, 2 czerwca 2015

Szkice Leonarda (artysta tygodnia)

Każdy chyba kojarzy jego słynne studia anatomiczne i projekty dziwnych machin. Jakże jednak fascynujące wydają się szkice tworzone z myślą o późniejszych obrazach oraz studia nad draperiami! Takie niby nic, ot, szkice główek, jeśli chodzi o draperie - dziś nadal wprawia się w rysowaniu za pomocą ćwiczeń tego typu. Czemu te szkice Leonarda uważam za wyjątkowe? Kobiece główki raz mają misterne, fantazyjne uczesania, raz ich włosy są jak mglista poświata. Przejrzyste oczy zdają się patrzeć w inną niż nam znana przestrzeń, a na twarzach pojawia się ten słynny, tajemniczy uśmiech. Precyzyjnie studiowane draperie lewitują w powietrzu, przyjmując zarysy postaci. Pojawia się nieokreślona, niezwykła atmosfera jaką mają wszystkie najbardziej znane obrazy Leonarda da Vinci. Moim zdaniem, nie był wcale nadzwyczajnym malarzem w porównaniu z innymi mistrzami. Zresztą, ciężko spodziewać się tego po człowieku tak wielu talentów. W malarstwie był przede wszystkim eksperymentatorem i intelektualistą. A jednak w jego dziełach jest jakaś niesamowita tajemnica, coś, co przykuwa uwagę. Szkice zdają się ujawniać nie tylko temperament (jego rysunki groteskowych głów czy fantastycznych scen batalistycznych) czy zainteresowania (botanika, anatomia, technika), ale również ten dziwny dar - oczarowywanie.I na koniec kiciuś od Leonarda:

1513-16, Windsor, Royal Library

4 komentarze:

 1. Wyjątkowe są te rysunki, można by się w nie długo wpatrywać, a także zobaczyć czasem więcej szczegółów niż na obrazach np. tył fryzury.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I fajnie widać, że malarz czy ilustrator też może pracować podobnie do pisarza, który musi sobie wyobrazić też to czego nie widać i "wykadrować" rzeczywistość, wybrać, co chce zaprezentować na płótnie, a co zostawić w cieniu, niewidoczne.

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Jest jeszcze jeden słynny szkic Leonarda z kotami obok studiów smoków.

   Usuń

Witam w mojej baśni!
Zostawiając komentarz, tworzysz to miejsce razem ze mną.
Ze względu na spam moderuję komentarze do starszych postów.