wtorek, 24 marca 2015

Przytulny surrealizm (artysta tygodnia)

Pierwsze skojarzenie? René Magritte. Stąd surrealizm. Tym obrazom brakuje jednak drapieżności i zachłystu erosem, jakie dominują w twórczości surrealistów. Niewątpliwie atmosfera obrazów Duya Huynh jest senna, może nawet i oniryczna, ale poruszamy się między symbolem, metaforą, a konceptem. Właśnie. To raczej pomysły, lekko podkręcone myśli (raczej z tej jasnej strony umysłu) przelane "na płótno", a nie zapis ukrytych pragnień i lęków. I to właśnie mi się w nich podoba. Człowiek czasami potrzebuje zamyślenia i przytulnej atmosfery, niekoniecznie chce nurkować w podświadomości. Brak postmodernistycznej zabawy, erudycyjnych kontekstów, które często możemy spotkać we współczesnej twórczości inspirowanej surrealizmem sprawia, że jest miło i bezproblemowo. Jest przyjemny, wiosenny wieczór i o to właśnie dziś mi chodzi.

Evening Echoes


Widząc, jak nazywa się artysta, na pewno pomyśleliście: ale właściwie jak to przeczytać - Duy Huynh? Malarz urodził się w Wietnamie, stąd egzotycznie brzmiące imię i nazwisko. Zaczął tworzyć już w Stanach. To ciekawa historia. Jej bohaterem jest jeden z tych twórców, dla których sztuka staje się językiem. Musiał przystosować się do nowego środowiska kulturowego, czuł się obco. Uciekł w świat obrazów: komiksów, kreskówek, potem sztuki. Zaczął również sam komunikować się w ten sposób ze światem. Poza tradycyjnym malarstwem artysta zajmuje się tworzeniem murali oraz aktywnie uczestniczy w różnych wydarzeniach łączących malarstwo, muzykę i taniec.


Luna's Circle


Duy, jak sam przyznaje, czerpie z różnych źródeł, ale nie zamienia swojego malarstwa w erudycyjną wyprawę. Inspirują go muzyka, filmy czy folklor. W jego pracach nie brakuje delikatnego humoru, gry słów i znaczeń, które stwarzają dystans między osobistą kontemplacją, a poetyzującą stylistyką przekazu.


Drafting  Drifting Conciousnest


Na jego obrazach pojawiają się powracające motywy: księżyc, koło, instrumenty muzyczne, kwiaty, motyle. Charakterystyczne dla jego twórczości jest również wymykająca się rozsądkowi relacja świata przyrody i człowieka, gdzie rośliny wyrastają z przedmiotów lub owady wylatują z ciała.


Forget Me Not

Full Circle

High Notes for Low Clouds

Just In Case

River of Resonance

Serenade For Synesthesia

Spinning Worry Into Wonder

The Lightkeeper


Strona artysty (z niej pochodzą ilustracje):
http://www.duyhuynh.com/

2 komentarze:

  1. Miłe i bezproblemowe to chyba najlepsze określenie tych obrazów, chociaż z pewnością mają w sobie także "to coś". No i co tu dużo mówić, ujęły mnie te sukienki w stylu lat 50-tych :D

    OdpowiedzUsuń

Witam w mojej baśni!
Zostawiając komentarz, tworzysz to miejsce razem ze mną.
Ze względu na spam moderuję komentarze do starszych postów.