wtorek, 17 marca 2015

Bohaterowie i bogowie Wschodu w prerafaelickim cieniu (Evelyn Paul)

Nazywała się Evelyn Maude Blanche Paul (1883 - 1963). Jej nazwisko nie mówi często nic nawet osobom interesującym się nieco Prerafaelitami. Nie tylko nie należała do Bractwa, ale też nie była z nim ściśle powiązana, nie była jedną ze sławnych prerafaelickich modelek (i nie ma w tym nic dziwnego, wystarczy spojrzeć na datę urodzin), źródła nie wymieniają jej nawet jako osoby związanej luźno z grupą i jej sympatykami. Warto jednak o niej pamiętać, a ponieważ ostatnio nieco utknęliśmy w XVII wieku czas na mniej znaną artystkę bliższą współczesności. Evelyn Paul jest jednym z tych ilustratorów, których twórczość przenosi prerafaelickiego ducha w wiek XX. Poza tym sięgnęła po tematykę, którą nieczęsto kojarzy się z wpływem twórczości Bractwa - legendy dawnych Indii czy starożytnej Asyrii.

The Mother Goddess Ishtar

Inspiracje, z których czerpała tworząc, są bardzo czytelne: sztuka gotycka, średniowieczne iluminacje, secesja i oczywiście, twórczość prerafaelitów. Sięgała również po motywy orientalne, biblijne i mitologie Wschodu. Uczyła się w Londynie, w szkole artystycznej, a w 1906 wstąpiła do Schools of Art National Competition. W 1911 roku poślubiła  Alexandra George'a Smalla, który również był artystą (i synem znanego malarza Williama Smalla).

Najbardziej znana jest z ilustracji książkowych i w tym również pozostaje dobrym przykładem wpływu prerafaelickiego oddziaływania na twórczość początku XX wieku. Mam zamiar niedługo napisać parę słów o odrodzeniu sztuki książki, z którym związane były idee zarówno Prerafaelitów jak i ruchu Arts and Crafts, więc powrócimy do tematu.Paul ilustrowała książki, po których możemy się spodziewać wpływów prerafaelickich: Stories from Dante (1911), The Romance of Tristram of Lyones and La beale Isoude (1913), Dante's La Vita Nuova (1916), Aucassin & Nicolete (1917), Clair de Lune and Other Troubadour Romances (1921). 

Zajęła się jednak również stworzeniem ilustracji przedstawiających bóstwa egipskie, wątki zaczerpnięte z mitologii Indii, baśnie i wierzenia japońskie czy opowieści z Biblii i legendarnej historii mezopotamskiej. Na pierwszy rzut oka nie ma w tych ilustracjach nic prerafaelickiego, zwłaszcza, że wyraźnie widoczne są nawiązania do dawnej sztuki związanej z tematem. Na przykład, ilustracje związane z Asyrią przywołują doskonały rytm i wyrafinowane szczegóły asyryjskich płaskorzeźb. Kiedy jednak się zastanowimy, widzimy, że jest w tych pracach specyficznie prerafaelickie uwielbienie dla koloru (zwłaszcza pulsujących barw jesieni), kwiatów czy ...piękna kobiecych włosów.


The Romance of Tristram of Lyones and La beale Isoude (1913)


The Romance of Tristram of Lyones and La beale Isoude (1913)The Romance of Tristram of Lyones and La beale Isoude (1913)

The salutation of Beatrice (Stories from Dante, 1921)

Dante's La Vita Nuova (1916)

The Heaven of Venus (Dante's La Vita Nuova, 1916)

The Cloister and the Hearth

Stories of India's gods and heroes, 1911

Stories of India's gods and heroes, 1911

Stories of India's gods and heroes, 1911


Jizo

Lovers Exchanging Fans (Myths & Legends of Japan, 1913)

Amaterasu (Myths & Legends of Japan, 1913)

Daniel interprets the dream of Nebuchadnezzar

Mighty was he to look upon

Sacrificing to Bel

Thoth and the Chief Magician

Tiglath-Pileser I directed by Ninib


EDIT: Przy okazji - dziś część z Was pije pewnie zielone piwo ;) Jeśli robicie to w zaciszu domowym, to polecam lekturę irlandzkich baśni. Nie macie swoich? Nie macie baśni irlandzkich z ilustracjami Rackhama? Nic to. Internety poradzą sobie z problemem:


Źródła:
N. Pevsner, Pionerzy współczesności. Od Williama Morrisa do Waltera Gropiusa, tł. Janina Wiercińska, 1978
http://simonkidner.co.uk/index.html
Stories of India's gods and heroes (New York Public Library)

4 komentarze:

 1. Znam i lubię. Za to nigdy nie widzialam tej puchatej małpki ;d jest osom

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ta małpka uparta jest. Odmawia współpracy przy edycji - poprawiam podpisy pod zdjęciami (bo wpiseł automatyczny) :)

   Usuń
  2. Wredna małpka :D nie dosc ze podpisu nie ma to troche jest bardziej na bok niz inne obrazki.

   Usuń
  3. O, a to ciekawe! Widzisz ją tak na tablecie czy na kompie? Mam tu stałe problemy ze zdjęciami właśnie. Czasami ustawione na środku dostają jakiejś choroby morskiej, czasami za nic nie chcą się podpisać. I jeszcze jedna awaria stale mi wyskakuje: samorządnie ustawiające się moderowanie wpisów (ręcznie ustawiam na starsze tygodniowe).

   Usuń

Witam w mojej baśni!
Zostawiając komentarz, tworzysz to miejsce razem ze mną.
Ze względu na spam moderuję komentarze do starszych postów.