czwartek, 8 stycznia 2015

Biżuteria dla Jadis - imaginarium - The Chronicles of Narnia

Secesyjna fantazja i czysta forma art déco. Oba biżuteryjne style są jakby stworzone dla czarownicy o zimnym sercu. Zabieram Was na przechadzkę po Narnii zmrożonej urokiem Jadis. Jedna z postaci, ostatnia ze wszystkich, owa kobieta, która wydała się Digory'emu tak piękna, podniosła się ze swego tronu. Kiedy powstała, okazała się jeszcze wyższa, niż przedtem sądzili. I od razu można było poznać, nie tylko po koronie i wspaniałych szatach, ale i po błysku jej oczu i dumnym kształcie warg, że jest wielką królową.

Siostrzeniec Czarodzieja
 


Hector Guimard, 1909

Edward Colonna


W kilka minut później Czarownica pojawiła się na szczycie wzgórza, przeszła przez otwartą przestrzeń i stanęła przed Aslanem. Na widok jej twarzy ciarki przebiegły po plecach trójce dzieci, które zobaczyły ją po raz pierwszy. Dało się również słyszeć stłumiony pomruk wśród wszystkich zwierząt. Pomimo pełnego słońca wszystkich przeszył chłod. 
Lew, Czarownica i stara szafa, rozdział trzynasty


R.Lalique, 1930

R.Lalique, 1900

R.Lalique, ok. 1900

Na ziemi, aż do widnokręgu, rozciągało się potworne, martwe miasto. Świątynie, wieże, pałace, piramidy i mosty – nie kończący się labirynt ostrych kształtów rzucających długie, złowrogie cienie w świetle obumierającego słońca. Kiedyś przez miasto musiała płynąć wielka rzeka, ale woda dawno wyschła, pozostawiając tylko szeroki rów pełen szarego pyłu.
Siostrzeniec Czarodzieja, rozdział piąty
 

1900

1940

1935

Suzanne Belperron, 1930

4 komentarze:

 1. Nigdy nie sądziłam, że zakocham się w biżuterii Art nouveau, ale dzięki Tobie to się stało :) Wybrane przez Ciebie przykłady są naprawdę piękne i mają bardzo "mroźny" klimat :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, że wcześniej secesyjna biżuteria nie była szczególnie bliska Twemu sercu? ;) Szczerze mówiąc nie było łatwo wybrać akurat takie "zimowe" okazy, bo ten okres wielbił raczej wiosnę i jesień. Kwiaty, owady i melancholijne wstęgi form :D Jest jednak w secesyjnej biżuterii jakiś tajemniczy urok, który kojarzy się z takimi kobietami fatalnymi jak Jadis :D

   Usuń
 2. Piękna biżuteria! Faktycznie ma w sobie taki zimowy klimat :)
  I świetny pomysł z tymi cytatami, aż nabrałam ochoty, by powrócić do świata Narni :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można wracać i wracać :D Zimą, nawet, gdy nie ma śniegu zawsze jakoś przypominam sobie o narnijskich klimatach.

   Usuń

Witam w mojej baśni!
Zostawiając komentarz, tworzysz to miejsce razem ze mną.
Ze względu na spam moderuję komentarze do starszych postów.