wtorek, 27 maja 2014

Subtelność i wdzięk (artysta tygodnia - Ohara Koson; drzeworyty shin-hanga)

Dziś chciałabym Wam zaprezentować świat kojących i nieco zamglonych wizerunków przyrody. Autorem pełnych spokoju, cichego drzeworytów, w których można odnaleźć ducha kontemplacji jest artysta zwany Ohara Koson, który trafił tu jako majowy japoński klasyk. Czasem bywa zabawnie, czasem egzotycznie, czasem poetycko. Jego dzieła są przykładem na wpływ sztuki zachodniej na japońskie drzeworyty. 

Ohara Koson, Papuga i owoc granatu, lata 30ste (Muller Collection)


Ohara Koson (1877 - 1945) to japoński malarz i grafik, który tworzył na przełomie XIX i początku XX wieku. Stworzył kilka drzeworytów ilustrujących epizody wojny rosyjsko-japońskiej, ale większość jego prac to przedstawienia zwierząt. Pracował z wydawcami Akiyama Buemon (Kokkeidō ) i Matsuki Heikichi (Daikokuya ), podpisując swoje prace Koson. Około 1926 roku związał się z wydawcą Watanabe Shōzaburō i podpisywał się Shōson. Pracował również z wydawcą Kawaguchi, podpisując swoje prace Hōson .


Ohara Koson, Kruk na ośnieżonym konarze, ok. 1910

Ohara Koson, Nurkująca kaczka

Ohara Koson, Dwa karpie, ok. 1910

Ohara Koson, Czapla w deszczu, 1928Shin - hanga to drzeworyty popularne na początku XX wieku, w okresie Taisho i Showa. Moda na nie ożywiła tradycyjną sztukę ukiyo - e z okresów Edo i Meiji.  Forma pracy przy drzeworytach tego typu była taka sama, jak kiedyś: artysta, rzeźbiarz, drukarz i wydawca współpracowali ze sobą, każdy nad własnym etapem.

Ohara Koson, Tańczący lis, 1910

Ohara Koson, Ptaki i wisteria, 1926

Ohara Koson, Ptaki i czerwony bluszcz, lata 30ste

Ohara Koson, Ptaki i czerwony bluszcz, lata 30ste

Ohara Koson, Świetliki, 1936

Przy okazji japońskich drzeworytów zazwyczaj mówi się o ich wpływie na sztukę europejską, ale rzadko wspomina się, że "nowe drzeworyty" powstawały pod niemałym wpływem twórczości, która przypływała do Japonii z Europy. Artyści shin - hanga inspirowali się impresjonizmem, interesowali zagadnieniem światła i kreowania nastroju. Pozostawali przy tym przy tradycyjnych tematach (piękne kobiety, znane miejsca, znane krajobrazy, kabuki, przedstawienia roślin i zwierząt). Ohara Koson, Latające nietoperze

Ohara Koson, Kanarek i róże

Ohara Koson, Kwitnąca śliwa nocą

Ohara Koson, Para pawi

Ohara Koson, Wróbel i hortensja (Muller Collection)

Ohara Koson, Jaskółki i kwiaty wiśni

Ohara Koson, Łabędzie, 1928
Źródła:
Artelino 
Art Gallery of Greater Victoria 

***

Czasami zdarza się na mojej prowincji jakaś większa impreza związana z Japonią. Tym razem, chciałabym Was zaprosić na pokaz sztuk walki, który odbędzie się 1 czerwca w Toruniu (amfiteatr Muzeum Etnograficznego):W tym roku nie wystąpię w roli wojownika, ale może w przyszłym albo za dwa lata ;) Tak czy siak, gdyby ktoś był w Toruniu, warto zajrzeć.

Drugie ogłoszenie, które również uskuteczniam przy okazji - pamiętacie być może, że gdy robiłam "wyzwanie-wyznanie" związane z literaturą obiecałam, że zrobię kiedyś wyzwanie związane ze sztuką. Postanowiłam podzielić się z Wami pewnymi miejscami w sieci, do których zaglądam, gdy szukam różnych dzieł sztuki. Część z tych miejsc być może doskonale znacie, adresy części możecie znaleźć w opisach zdjęć u mnie na blogu, gdy piszę o sztuce. Nazwijmy to "dryfem muzealnym" - co tydzień, przy okazji "artysty tygodnia" zaprezentuję Wam muzeum lub galerię, do których możecie zajrzeć bez ruszania się z domu. To wielka frajda dla osób zainteresowanych sztuką. Niektóre miejsca proponują nawet wirtualne wycieczki. 

3 komentarze:

 1. Lisek chyba ma problem natury używkowej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tam :D To japoński, rozrywkowy lis. Widać niewiele mu trzeba :D

   Usuń
 2. piekne az milo popatrzec :)
  zapraszamy w wolnej chwili :)

  OdpowiedzUsuń

Witam w mojej baśni!
Zostawiając komentarz, tworzysz to miejsce razem ze mną.
Ze względu na spam moderuję komentarze do starszych postów.