poniedziałek, 1 lipca 2013

Baśniowe światy Forest Rogers

Prace rzeźbiarskie Forest Rogers to małe rzeźby, lalki artystyczne, miniatury, figurynki. Artystka sięga po folklor, mitologię, kreuje bajkowe stwory, tworzy też menażerię stworów wyrywających się konkretnym kształtom ;) Ta część jej prac podoba mi się najbardziej.
Wszystkie jej prace są zanurzone w baśniowości. Muszę przyznać, że nie spotkałam się jeszcze z osobą, która sięga po tak różnorodne tematy z tego zakresu, ale też tak różnicuje nastrój prac.

Odnajdziemy baśniowość mroczną. Forest Rogers wydobywa z opowieści po anglosasku określanych  jako "folktales" (uważam, że nie mamy tak jednoznacznego określenia w języku polskim, "bajki ludowe" mają węższy zakres znaczeniowy niż "folktales", a nazwanie tego po prostu "folklorem"/"bogactwem folkloru" jest z kolei trochę nieprecyzyjne ;)) najbardziej fantastyczne i smakowite kąski. Sięga po groteskę taką, jaką odnajdujemy w detalach architektonicznych - zawijasy nieokreślonej materii, ekspresję fantastycznych twarzy...

Znajdziemy jednak też naprawdę bajkowe, kiczowate (tym słodkim rodzajem kiczu) figurynki syrenek i wróżek, jakby stworzone do jakiegoś baśniowego pokoiku małej księżniczki.

Artystka kreuje zaczarowany las, który znamy z bajek dzieciństwa i sięga po fantastyczne wyobrażenia rodem z antycznych mitów.

Przywołuje duchy, zjawy, duszki.

Sięga bardzo chętnie po rosyjski folklor, w który ubiera (dosłownie) swoje prace.

Jako rysownik i malarz nie tylko wykonuje szkice, dzięki którym powstają prace rzeźbiarskie, ale tworzy samodzielne ilustracje i zajmuje się malarstwem liturgicznym.

*Od dziś powielam tu wpisy z kącika "artysta tygodnia", które mają coś wspólnego z baśniami lub niesamowitością. Powodem jest bardzo kiepskie działanie ustrojstwa znanego tu paru osobom ;)

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony artystki:
forestrogers.com/

2 komentarze:

  1. moja ukochana harpia ;) zawsze widzę w niej Reinharda ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przyciąga oko. Niektóre dość przerażające.:)

    OdpowiedzUsuń

Witam w mojej baśni!
Zostawiając komentarz, tworzysz to miejsce razem ze mną.
Ze względu na spam moderuję komentarze do starszych postów.